Projekty » "Czytające szkoły"

NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM



 (…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. (…)
cytat z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie"
W roku szkolnym 2010/2011Szkoła Podstawowa SOSW przystąpiła do programu „Czytające szkoły” kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Istotą Programu jest codzienne czytanie uczniom dla przyjemności.
Realizując program nauczyciele klas szkoły podstawowej codziennie czytają uczniom. Do wspólnego czytania włączyliśmy starszych kolegów placówki oraz zaproszonych gości.
Zachęcamy także rodziców do włączenia się w akcję czytania w domach. Na gazetce szkolnej znajdującej się na parterze szkoły można zapoznać się z literaturą polecaną przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom” odpowiednią do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci.
koordynatorem programu w szkole jest Dorota Kluz

 

    

 

 

    

 




  W ramach programu „Czytające Szkoły” cyklicznie organizujemy imprezy czytelnicze.
Następnie wg Twojego pomysłu to co robimy w poszczególnych latach

 W roku szkolnym 2010/2011 zrealizowaliśmy następujące:

„CZYTAMY I SPRZĄTAMY ŚWIAT” — wrzesień
„URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA” — październik
„BAJKA DLA MŁODSZYCH – RZEPKA” — listopad
„GRUDZIEŃ Z MIKOŁAJKIEM” — grudzień
„PODRÓŻ DO KRAINY FANTAZJI” — styczeń
„BAL U KRÓLOWEJ ŚNIEGU” — luty
„POWITANIE WIOSNY” — marzec
„SPOTKANIE Z FRANKLINEM” — kwiecień
„KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA” — maj
„UDZIAŁ W INAUGURACJI X OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM” — czerwiec

 2011/2012 


Wrzesień
Czytanie na leśnej polanie…
 
Wrzesień przywitał nas piękną pogodą. Postanowiliśmy to wykorzystać. Często wychodziliśmy na różne spacery, rajdy, wycieczki, a oprócz prowiantu zabieraliśmy — książeczki!
 
Umilały nam one czas spędzany na łonie przyrody. Przenosiły w świat marzeń lub opowiadały o niesamowitych przygodach, które kto wie — może kiedyś przeżyjemy…?
 
Październik
O MISIACH W PAŹDZIERNIKU

Październik — to miesiąc kiedy w Polsce obchodzone są Urodziny Książkowego Misia. Zachęcam zatem wszystkich — nauczycieli, uczniów, rodziców, dziadków… do październikowego „misiowania” – czyli czytania o misiach.
Polecam  opowiadania Cz. Janczarskiego o Misiu Uszatku, M. Bonda o Misiu Paddigtonie, czy A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku, bądź inne opowiadania o sympatycznych misiach w zależności od upodobań. Liczy się czytanie.
20 minut dziennie — CODZIENNIE!
Na podstawie przeczytanych opowiadań warto stworzyć prace plastyczne i przystąpić do konkursu z NAGRODAMI!  (informacja na tablicy ogłoszeń na parterze szkoły).


  Listopad
W związku z tym, że  21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Rozmawialiśmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni. Czytaliśmy książki, w których opisane są różne aspekty życzliwości.
     Niektórzy uczniowie postanowili dać dowód swojej życzliwości. Na zajęciach arteterapii przygotowali piękne prace plastyczne, które  zostały oprawione, a następnie przekazane jako dar dla Szpitala Śląskiego — oddziału dla dzieci, by zdobiły sale i rozweselały chore dzieci.
W listopadzie nasza szkoła przystąpiła również do  światowego projektu UNICEF „Wszystkie kolory świata” , którego celem jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone oraz pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne!

 

GRUDZIEŃ
     5 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj w asyście elfów i śnieżynek z zaprzyjaźnionego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
      Z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień czytając bądź słuchając ciekawych opowieści o św. Mikołaju. Było uroczyście, wesoło i mikołajkowo, między innymi za sprawą strojów jakie większość uczniów i nauczycieli w tym dniu założyła.
     Licealiści przygotowali dla nas zabawną inscenizację pt.: „W śnieżnej pracowni Mikołaja”. Następnie były zabawy, quizy, prezenty oraz czytanie, na które zaprosił nas sam św. Mikołaj!

 

STYCZEŃ

W styczniu rozpoczął się zimowy cykl spotkań z książką.
Uczniowie brali udział w spotkania czytelniczych „z małym co nieco” – tj.: aromatyczną herbatą i domowymi wypiekami. Z przyjemnością słuchali opowieści i delektowali się smakołykami, także tymi własnoręcznie sporządzonymi na zajęciach kulinarnych.

LUTY
W lutym przenieśliśmy się w baśniowy świat J. Ch. Andersena. Na podstawie wysłuchanych opowieści powstały niepowtarzalne prace plastyczno-techniczne, które zostały wysłane na ogólnopolski konkurs plastyczny.